Газовите уредби са по-популярен избор за водачите, които търсят икономично и екологично решение за своите автомобили. Те предлагат значително намаляване на разходите за гориво, но също така изискват редовна поддръжка и професионален ремонт на газови уредби, за да се гарантира тяхната безопасност и ефективност. Нека заедно разгледаме кои са основните компоненти на газовите уредби и тяхната роля в работата на двигателя.
Редуктор-изпарител (LPG редуктор-изпарител)
За да може автомобилът да работи добре с газ, втечненият пропан-бутан от резервоара трябва да се преобразува в газообразно състояние. Този процес се извършва чрез изпаряване и регулиране на налягането до необходимите стойности. Тази ключова функция се изпълнява от редуктора-изпарител, който представлява съчетание от топлообменник и едностепенен или двустепенен мембранен регулатор на налягане. В зависимост от производителя, някои модели имат вграден електромагнитен клапан и филтър за твърди частици.
Електромагнитен газов вентил
Той представлява затворен по подразбиране спирателен клапан, който функционира на електромагнитен принцип. Активира се чрез подаване на електрически сигнал. Монтира се на тръбопровода, който подава гориво към редуктора. Освен това обаче, той често включва и филтър за улавяне на замърсявания.
Сонда или мултиклапан за газова бутилка
Сондата в газовата бутилка изпълнява две основни функции – ограничава зареждането до 80% от обема и отчита наличното количество газ. Освен това, тя разполага с няколко защитни механизма и ръчни кранове за спиране на газовия поток. По-новите европейски модели (евро сонди) са оборудвани и с електромагнитен клапан, който автоматично блокира подаването на газ при изгасяне на двигателя, осигурявайки допълнителна безопасност.
Филтър за газова фаза
Филтърът за изпарена газ е важен компонент, състоящ се от алуминиево тяло с вход и изход за газовия поток. Вътрешният филтърен елемент е изработен от полиестерен материал и се поставя между изпарителя и рейката. Основната му функция е да предпазва газовите инжектори от замърсявания и утайки.
Превключвател за газ/бензин
Това е малък контролен бутон, който осигурява лесен достъп за управление на газовата система от водача. Той се монтира на арматурното табло и позволява ръчно превключване между газ и бензин. Ако е свързан със сензор за ниво, бутонът може да показва и нивото на горивото в бутилката. Той също така издава звукови и светлинни сигнали при смяна на горивото и предупреждава при изчерпване на газта, когато системата автоматично преминава на бензин.
Газови инжектори (рейка за впръскване на газ)
Този компонент представлява група електромагнитни дюзи, разположени в общ алуминиев корпус. В зависимост от конфигурацията, една рейка може да включва от една до четири дюзи. Инжекторите се разделят на бързи и бавни, според съпротивлението на бобините. Изборът зависи от спецификата на двигателя. Продължителната употреба или нискокачественото гориво могат да доведат до промяна в точността на впръскването, затова е препоръчително на всеки 50 000 – 60 000 км да се извършва проверка и калибриране.
Компютър на газов инжекцион
Този микропроцесорен блок управлява работата на вашия газов инжекцион, като получава информация от бензиновото ECU и допълнителни газови сензори. Обработените данни се използват за оптимизиране на впръскването на газ. Газовият компютър често включва алгоритъм за автоматична първоначална настройка, която обаче е универсална и не винаги достатъчно точна. За постигане на оптимална работа е необходимо допълнително фино калибриране в движение.
Газов резервоар (бутилка за газ)
Съдът за съхранение на газ е проектиран да издържа работно налягане от 1,6 MPa, като преминава тестове при 2,4 MPa. Като съд под налягане, той подлежи на технически контрол. При монтажа се издава паспорт за газовия резервоар, а ежегодният технически преглед включва проверка и поставяне на стикер за годност. За безопасност, резервоарът се запълва до максимум 80% от обема му, което се контролира от специално устройство като мултиклапан или сонда.
Сензори за газов инжекцион
Всички газови уредби разполагат с набор от датчици, които подават информация към ECU-то. Най-важните от тях са:
- Температурен датчик на редуктора – регулира температурата, при която системата автоматично преминава на газ;
- Температурен датчик на рейката – той е абсолютно задължителен за всеки газов инжекцион и се използва за фина настройка на количеството впръсквано гориво;
- MAP сензор (датчик за вакуум) – измерва налягането в смукателния колектор;
- Датчик за налягане – следи налягането на газта в системата.
В някои случаи MAP сензорът и датчикът за налягане могат да бъдат комбинирани, за да осигурят прецизно измерване на диференциалното налягане в реално време.
Всички тези компоненти работят съвместно, за да осигурят безопасно и ефективно функциониране на газовите уредби. Правилната поддръжка и периодичните проверки са от съществено значение за тяхната дълготрайна и безпроблем работа.
Ако вашият газов инжекцион има нужда от инспекция или поправка, то винаги можете да разчитате на нас. Ние от Сигнус Газ имаме дълги години опит в работата и ремонта на газови уредби.
Нашият сервиз за газови уредби е оборудван с всичко необходимо за всеки индивидуален случай. А екипът ни е готов за нови предизвикателства! Ние ще осигурим професионален газаджия, който да извърши проверка и ремонт във възможно най-кратък срок.